Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

AŻURKI UKOŚNE

RAMKI AŻUROWE NA SIATCE
W UKŁADZIE UKOŚNYM

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione

w celu powiększenia obrazków klikaj na miniaturki

Na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z ramkami, które są wykonywane w jakby ukośnym układzie siatki prostej. Mówiąc obrazowo, kalka powinna być ułożona pod kątem 45 stopni  w stosunku do krawędzi siatki. Najprościej jest posłużyć się specjalną siatką o takim ukośnym układzie dziurek. Jest to australijska siatka PCA.

Nie jest ona jednak niezbędna. Możemy takie ramki wykonywać posługując się najpowszechniej używaną siatką prostą. Wymaga to odrobiny skupienia i przygotowania siatki, żeby posłużyła nam do tego celu. Trzeba wyznaczyć linie biegnące pod kątem 45 stopni do krawędzi siatki. Można odliczyć na siatce prostej równą liczbę dziurek na dwóch prostopadłych krawędziach, licząc od rogu siatki. Oznaczyć  dziurkę zadrapaniem na blaszce albo cienkim permanentnym pisakiem.  Można odliczyć określoną liczbę dziurek tylko przy jednej krawędzi, a następnie ułożyć siatkę na podkładce i oznaczając szpilkami kolejne dziurki leżące na tej samej linii, przejść na przeciwległą krawędź i oznaczyć żądany punkt. Można również wykreślić taką linię trwałym cienkim  markerem. Warto wyznaczyć dwie takie linie- jedną biegnącą po przekątnej od rogu siatki i drugą bliżej narożnika.

 

Wykonywanie takich ramek będzie wiązało się z koniecznością przesuwania kalki, bo zazwyczaj cała ramka  po prostu się nie zmieści.  Przesuwanie nie będzie potrzebne jeśli będziemy robić małą ramkę, np. do ATC, albo dysponujemy siatką o formacie A4. Kalkę należy odpiąć i przesunąć tak, żeby można było wykonać brakujący fragment. Trzeba uważać na narysowaną linię, a jeszcze lepiej położyć siatkę na podkładce i wbić szpilki (prostopadle) przy krawędzi kalki, następnie przesunąć kalkę tak, żeby  opierała się o wbite szpilki.

I jeszcze uwaga - w przypadku ramek, gdzie najpierw tłoczymy kropeczki a potem dziurkujemy, trzeba robić ramkę w dwóch etapach czyli wytłaczanie i przesunięcia, a potem dziurkowanie i przesunięcie. Jeżeli zrobimy cały fragment ramki, który mieści się na siatce (z tłoczeniem i dziurkowaniem) bez odpinania kalki, to raczej niemożliwe będzie równe ułożenie kalki w celu wykonania fragmentu ramki, który nie zmieścił się na siatce. Po prostu nie będziemy dobrze widzieć siatki pod kalką. Kropki i dziurki za bardzo ją przysłonią.

Opracowanie porady -  Zofia Rzeszut

Pergaminart® '2016


 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę