Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

DZIURKOWANIE PO KRZYWEJ

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione

* w celu powiększenia obrazków klikaj na miniaturki

DZIURKOWANIE PO LINII KRZYWEJ
ORAZ WYKONYWANIE PRZĘSEŁEK

Niektóre wzory pergaminowe wymagają wycinania wewnątrz pracy nieregularnych kształtów, albo łączenia większych fragmentów przy pomocy przęsełek, podobnie jak ma to miejsce w hafcie Richelieu.

I. DZIURKOWANIE PO LINII KRZYWEJ

Dziurkowanie, poprzedzające wycinanie nieregularnych kształtów, można wykonać na kilka sposobów. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie pracy, dziurkowanie odręczne przy pomocy jednej igły nie da oczekiwanego efektu, ponieważ trudno będzie wykonać dziurki w regularnych odstępach. Pożądany efekt możemy uzyskać wykonując dziurkowanie:

  • przy pomocy siatki prostej oraz narzędzia 1-igłowego

należy pamiętać o tym, aby dziurkować po tej samej stronie, na której został narysowany białą kredką kontur wzoru. Wtedy będzie można  po wydziurkowaniu, ale przed wycinaniem wytrzeć gumką niepotrzebne linie. Zazwyczaj nie jest to potrzebne, ale czasem może okazać się konieczne. Gumkowanie nie powiedzie się, jeśli linia będzie narysowana po przeciwnej stronie pracy, ponieważ "zadziorki" powstałe wokół dziurek, skutecznie nam to uniemożliwią.

Kalkę z wzorem narysowanym białą, miękką kredką układamy na siatce, pod którą umieszczona jest podkładka. Staramy się ułożyć kalkę tak, aby narysowana linia znajdowała się na wybranym  pionowym rzędzie dziurek siatki. W zależności od stopnia zakrzywienia wzoru, ilość dziurek pokrywających się z linią może być mniejsza lub większa. Jeżeli musimy wykonać dziurkowanie wokół fragmentów, gdzie linie były wcześniej wytłoczone, to linia tłoczenia powinna znaleźć się jak najbliżej rzędu dziurek. Staramy się wykonywać dziurki w takiej odległości od linii, aby jej nie kaleczyć. Wykonujemy dziurki leżące na linii (ewentualnie przy linii), pozostawiamy igłę w ostatniej z nich, lekko podnosimy kalkę, żeby zadziorki wysunęły się z dziurek i obracamy kalkę (igła nadal tkwi w dziurce) w taki sposób, żeby narysowana linia znowu znalazła się na kolumnie dziurek (obok niej) i wykonujemy kolejne dziurki.

  • przy pomocy narzędzia 2-igłowego oraz podkładki

Układamy kalkę na podkładce i wykonujemy dziurki narzędziem dwuigłowym tuż przy linii, lub na niej jeśli jest tylko narysowana kredką.  W każdym kolejnym kroku, jedną z igieł zawsze umieszczamy w ostatniej wykonanej dziurce. To zapewni nam w miarę równe odstępy pomiędzy dziurkami.

 

II. WYKONANIE PRZĘSEŁEK

Drobne łączniki między fragmentami wzoru również można wykonać na kilka sposobów. Jeśli wzór jest bardzo filigranowy, nie używajmy typowej podkładki gąbczastej. Jest ona zbyt miękka. Przy cieniutkich łącznikach istnieje duże ryzyko ich przerwania, gdy nieco mocniej przyciśniemy i igła wpadnie zbyt głęboko. Lepiej jest użyć podkładki korkowej, która jest nieco twardsza i łatwiej nam będzie kontrolować pracę igły. Powinna to być podkładka o grubości około 1 cm. Podkładki cieniutkie łatwo się kruszą i po krótkim czasie będą się nadawały do wyrzucenia.

Przy dziurkowaniu wzoru zawierającego wąskie przęsełka oraz drobne elementy do wycięcia, dobrze jest używać 2-igłówki Split o bardzo małym rozstawie igieł. Fragmenty podziurkowane wokół 2-igłówką Split w zasadzie wypadają same, tylko przy lekkim naciśnięciu. Nie wygląda to jednak zbyt estetycznie, bo ząbki nie będą równej wysokości. Dlatego lepiej oprzeć się pokusie i jednak posłużyć się nożyczkami.

  • Przęsełka wykonywane 2-igłówką na siatce

 Jeżeli wzór składa się z przesełek  prostych lub tworzących lekko zakrzywione dłuższe linie, można do dziurkowania użyć siatki prostej i 2-igłówki. Na podkładce układamy siatkę, a na niej kalkę z zaznaczonym konturem. Staramy się ułożyć kalkę na siatce tak, aby linia konturu umiejscowiła się dokładnie na środku względem dwóch sąsiednich kolumn dziurek. Dziurkujemy umieszczając igły w dziurkach po obydwu stronach linii. Jeżeli będzie to konieczne, obracamy kalkę.

  • Przęsełka wykonywane 4-igłówką na podkładce

Dziurkujemy kalkę ułożoną na podkładce przy pomocy narzędzia o czterech igłach ułożonych w kwadrat. Linia konturu powinna znajdować się między igłami. Każdy kolejny krok rozpoczynamy od umieszczenia tylnych igieł w ostatnich wykonanych otworkach. Nie jest to łatwe, ale można sobie pomóc pociągając nachylone narzędzie lekko do tyłu, aż poczujemy, że igły wskoczyły w dziurki. Dopiero wtedy kontrolujemy, czy kolejne dziurki wypadną we właściwym miejscu, następnie prostujemy narzędzie i dociskamy wszystkie igły.

  • Przęsełka wykonywane 2-igłówką na podkładce

 

 

Możemy także wykonać przęsełka dziurkując narzędziem 2-głowym najpierw z jednej, a następnie po drugiej stronie linii konturu. Pamiętamy, aby jedną z igieł zawsze umieścić w poprzedniej dziurce.

 

 

 

Opracowanie porady -  Zofia Rzeszut
Pergaminart® '2016

 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę