Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

MOCOWANIE PERGAMINKÓW

SPOSOBY MOCOWANIA PERGAMINU DO BAZY

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione

w celu powiększenia obrazków klikaj na miniaturki

  

Na pewno wiecie, że sposobów mocowania pergaminów do kartonika jest kilka. Jedne są łatwiejsze, drugie trudniejsze i na pewno każdy ma swój ulubiony sposób. Najpowszechniejsze chyba jest przyklejanie. Potrzebny jest klej, który po wyschnięciu staje się przezroczysty, wykałaczka lub szpilka oraz sporo cierpliwości. Nanosimy klej na brzeg kartki po jej lewej stronie. Kleju musi być minimalna ilość. Należy uważać, żeby nie nanosić kleju tam, gdzie jest czysta kalka, bo po przyklejeniu pozostaną brzydkie plamy. Najlepiej zrobić to tam, gdzie są wytłoczone jakieś kropki, czy linie. Tutaj też trzeba uważać, aby klej nie rozlał się poza wytłoczone miejsca. Lepiej zdjąć nadmiar kleju wykałaczką, niż zepsuć pracę. Po naniesieniu kleju przykładamy kalkę do kartonika i przyciskamy np. książką. Po wyschnięciu sprawdzamy czy nie ma miejsc, w których należałoby uzupełnić klej. Metoda ta jest pracochłonna i nie zawsze skuteczna. Nawet bardzo doświadczonym autorkom zdarza się, że kalka się odklei.

 

Łatwiejszym sposobem jest mocowanie kalki za pomocą malutkich ćwieków 3- lub 4 mm. Używamy ćwieków pasujących do tła, białych lub innych odpowiednich do danej pracy. Przy tej metodzie należy zadbać o estetykę pracy i pamiętać o schowaniu  końcówek ćwieków. W tym celu oprócz bazy musimy mieć dodatkowy kartonik, do którego przypniemy pergaminek. Można także przypinać pergaminki bezpośrednio do bazy, ale wtedy trzeba zadbać o zamaskowanie "wąsów" od ćwieków we wnętrzu kartki. Może to być np. kawałek wzorzystego papieru pasujący do tła kartki. Można również wykorzystać kartki z okienkiem, takie do kartek haftowanych.

Chciałabym teraz skupić się na mojej ulubionej metodzie mocowania pergaminu - przyszywaniu. Nie jest to szybka metoda, ale daje gwarancję, że praca zawsze będzie na swoim miejscu i nie odpadnie po czasie od bazy. Potrzebujemy bazę, kartonik, który będzie tłem oraz nici monofilowe (żyłkę) z cienką igłą. Przy tej metodzie kalkę przyszywamy do kartonika stanowiącego tło i dopiero tak przygotowana pracę łączymy z bazą.

Pierwszą czynnością jest  przypięcie kalki do  kolorowego kartonika. Najlepiej to zrobić przy pomocy spinaczy biurowych. Nigdy nie używajcie do tego celu taśmy klejącej, ponieważ zdarza się, że podczas usuwania taśmy zedrzemy wierzchnią warstwę z kolorowego kartonika. Jeżeli chcemy przyszyć pergaminek do tła z kalki, albo przymocować drobniejsze elementy z kalki na naszej pracy, to z powodzeniem można użyć typowej żółtej taśmy malarskiej. Na kalce nie pozostawi ona śladów. Należy sprawdzić czy kalka jest dokładnie przypięta. Chodzi o to, żeby się nie przesuwała.

Następnie przy pomocy cienkiej 1-igłówki należy zrobić otworki w narożnikach i w kilku miejscach wzdłuż obwodu. Im bardziej skomplikowana koronka brzegowa, tym więcej punktów przyszycia. Przy tym sposobie mocowania, należy z wyprzedzeniem  pomyśleć jak przyszyjemy pergaminek i dodać np. dodatkowy rząd dziurek lub inne perforowane ozdobniki.

 

Dziurkujemy po prawej stronie pracy, a lewa strona może wyglądać na przykład tak -

Teraz nawlekamy nitkę i zaczynamy przyszywanie. Nić przed odcięciem należy lekko naciągnąć, żeby się wyprostowała. Nie będzie się wtedy tak plątała. Wbijamy igłę od lewej strony, przeciągamy nić, a jej koniec przyklejamy taśmą. Po kolei przeciągamy nić przez kolejne dziurki, a koniec nici również zabezpieczamy taśmą. W trakcie pracy należy uważać, czy nić nie zahaczyła się o ząbki. Niestety zdarza się to dosyć często, dlatego sprawdzamy w trakcie pracy czy nic takiego się nie przydarzyło. Przed ostatecznym przyklejeniem kartonika z pergaminkiem do bazy, należy dokładnie obejrzeć prawą stronę kartki, ponieważ zdarza się, że jakaś zahaczona nitka nie została zauważona. Najlepiej widać to pod światło. Odczepiamy zahaczony fragment i delikatnie przeciągamy nić na lewą stronę oraz zabezpieczamy taśmą.

Przy pomocy uchwytów nożyczek zasklepiamy dziurki, aby były w miarę niewidoczne. Tak przygotowany pergaminek można połączyć z bazę przy pomocy kleju (niewielkie ilości, żeby nie zmoczyć kalki). Najlepiej sprawdza się taśma dwustronna dobrej jakości. Mogą to też być kostki dystansowe, zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać.

I gotowe! Miejsca przyszycia są praktycznie niewidoczne.

Opracowanie porady -  Zofia Rzeszut
Pergaminart® '2016

 

  

 

 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę