Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

NAPISY

NAPISY I PRZYKŁADY WYKORZYSTANIA STEMPLI
W TECHNICE PERGAMINOWEJ

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione

w celu powiększenia obrazków klikaj na miniaturki

W technice pergaminowej z powodzeniem można wykorzystać także stemple. Najczęściej wykorzystuję stemple z napisami. Wykonanie ładnego napisu na kartce pergaminowej przysparza sporo trudności niejednej z nas. Napisy można robić na wiele sposobów. Najłatwiej jest wykorzystać specjalną siatkę z literkami i cyframi. Jest to trochę żmudne, bo każdą literkę trzeba wytłoczyć pojedynczo. Trzeba uważać, żeby wszystkie literki układały się wzdłuż linii prostej. Ważne są też odstępy między literami, które powinny być możliwie równe. I najważniejsze – należy zwrócić uwagę na to, że tłocząc literki po lewej stronie pracy, musimy wykonać je w odbiciu lustrzanym! Jak widać, siatka ułatwia pracę, ale nie rozwiązuje problemów do końca. Trzeba zaznaczyć, że litery z siatki są dosyć duże (prawie 1 cm) i taki napis  można umieścić tylko na większej pracy.

Idealnym rozwiązaniem byłyby siatki z gotowymi, najczęściej wykorzystywanymi napisami w języku polskim i do tego w przynajmniej dwóch rozmiarach. Takie siatki z napisami można znaleźć w Parchment Craft Australia. Są one pogrupowane tematycznie, np.: urodziny, święta, podziękowania, itp. Mamy do dyspozycji napisy na wiele okazji w różnych wielkościach  i krojach czcionki.  Niestety wszystkie są w języku angielskim, a przecież „Polacy nie gęsi i swój język mają”.  Moim zdaniem powinnyśmy stosować napisy w języku ojczystym, angielskie tylko w wyjątkowych przypadkach.

Napis można również wykonać przerysowując go z wydruku, wówczas wielkość i rodzaj czcionki dopasowujemy do naszej pracy. Można taki napis wykonać tuszem, cienkopisem albo go wytłoczyć. Nie jest to jednak łatwe i trzeba mieć bardzo pewną rękę, żeby idealnie odwzorować kolejne literki.

Alternatywą dla powyższych sposobów, jest wykorzystanie stempelków z napisami.

W pracach pergaminowych można również wykorzystać stemple z obrazkami. Można je odbić białym tuszem, a następnie lekko wycieniować lub użyć tuszu kolorowego, a następnie pomalować obrazek. Przed przystąpieniem do kolorowania trzeba upewnić się, że odbitka jest zupełnie sucha. Jeżeli mamy zamiar kolorować pisakami czy kredkami akwarelowymi z użyciem wody, to właściwe będzie zastosowanie do odbijania tuszu wodoodpornego. Można również  użyć kolorowych pisaków malując fragmenty stempla odpowiednimi kolorami. Otrzymamy w ten sposób odbitkę z kolorowym zarysem obrazka.

Opracowanie porady -  Zofia Rzeszut
Pergaminart® '2016

 

 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę