Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

SIATKI WZORKOWE

PRZYKŁAD ZASTOSOWANIA SIATEK WZORKOWYCH

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione

w celu powiększenia obrazków klikaj na miniaturki

 

W technice pergaminowej, obok siatek klasycznych - prostej i diagonalnej - często wykorzystuje się tzw. siatki wzorkowe. Mogą na nich występować całe obrazki lub takie, na których można znaleźć fragmenty wzoru, małe pojedyncze motywy, ramki w różnych kształtach, itp. Są to siatki bardziej uniwersalne, a ich wykorzystanie zależy od pomysłowości  i  fantazji autora/-ki pracy. Oto przykład wykorzystania różnych siatek do wykonania jednej z prac pergaminowych.

  • Otoczyłam kartkę ramką z linii prostych i dodałam ząbkowany brzeg

  • Dodałam w każdym ząbku ozdobne elementy wykonane narzędziem 5-cio igłowym. Następnie wykonałam dziurkowanie ząbkowanego brzegu. Do tego celu użyłam niewielkiej siatki z ząbkami w różnych kształtach i wielkościach. Wybrałam wzór pasujący do wykonanych już konturów ząbków, następnie układając kalkę na siatce, wykonałam po kolei dziurkowanie wokół całej kartki.

  • W kolejnym kroku z siatki wybrałam szlaczek i znaną już metodą przesuwania kalki, otoczyłam owal spiczastymi dziurkowanymi ząbkami.

  • Dodałam jeszcze w każdym ząbku dużą tłoczoną kropkę. Kropki również wykonałam przy użyciu  jednej z siatek. Można oczywiście wytłoczyć je dłutkiem, ale wykonane na siatce będą wszystkie identyczne. Można wykonać także inne ozdobniki, np. małe kwiatki.
  • Ważna uwaga dotycząca wytłaczania: nigdy nie robimy tego na podkładce z gąbki, lecz na twardym podłożu.  Unikniemy w ten sposób deformacji siatki. Niektóre z nich używane wielokrotnie mogą się powyginać, nie będą przylegać do kalki i komfort pracy na takiej siatce znacznie się zmniejszy. Ja używam maty samoregenerującej. Jest ciemna i wzór jest dobrze widoczny.

To tylko kilka przykładów wykorzystania siatek wzorkowych, możliwości jest zdecydowanie więcej.

Opracowanie porady -  Zofia Rzeszut
Pergaminart® '2016

 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę