Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

WYCINANIE

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione


W technice pergaminowej, do tworzenia ozdobnych brzegów lub koronek, niezbędna jest umiejętność właściwego operowania nożyczkami. Zanim jednak przejdziesz do wycinania, dokonaj perforacji układu dziurek, które będą bazą do wycinania. Do dziurkowania najczęściej wykorzystuje się narzędzi 1-igłowego lub 2-igłowego oraz siatki z prostym lub ukośnym układem dziurek. Trzymaj narzędzie do dziurkowania zawsze prostopadle do kalki, wówczas dziurka będzie miała równy okrągły kształt. Przekłada się to następnie na wygląd ząbków, które powstaną w wyniku przecinania kolejnych dziurek.

Wycinanie polega na przecinaniu kalki między dwiema sąsiednimi dziurkami. Nożyczki powinny być ustawione pod kątem ok 45° do powierzchni kalki. Jak prawidłowo trzymać nożyczki zostało pokazane w tutorialu pt. "Jak trzymać nożyczki". Ważne jest też, z której strony wkładamy nożyczki w dziurki, ponieważ od tego zależy wygląd ząbków, które powstają w wyniku przecinania dziurek - brzegów, krzyżyków, ... itp.

Na zdjęciu poniżej przedstawiono porównanie efektów wycinania przy prawidłowym włożeniu końcówek nożyczek w dziurki (1-ostrze wkładane od środka wycinanego elementu na zewnątrz) oraz nieprawidłowym  (2-ostrze wkładane w przypadkowym kierunku lub od zewnątrz ku środkowi).  Po stronie 2 widać wyraźnie, że ząbki są nierówne, a krawędź przecięcia poszarpana.

- wycinanie krzyżyków -

Ważną umiejętnością w technice pergaminowej jest wycinanie krzyżyków. Na obrazku poniżej przedstawiono kolejne kroki (przecięcia) prowadzące do powstania zgrabnego krzyżyka. Włóż kolejno czubki nożyczek w dziurki jak zaznaczono. Przecinaj kalkę przekręcając jednocześnie nadgarstek "ku sobie" /w lewą stronę/. Skręt nadgarstka „ku sobie” ułatwia powstanie ładnych ząbków, charakterystycznych dla prac w tej technice. Po przecięciu pary dziurek obracaj kalkę o 90º w lewo, przetnij kolejną parę dziurek, obróć kalkę ponownie o 90º, ... itd.

 

 Opracowanie porady -  Zofia Rzeszut
Pergaminart® '2016

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę