Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

VELLUM ORNAMENTOWE

kopiowanie, powielanie oraz publikowanie tekstów, zdjęć i materiałów - zabronione

kartka pergaminowa w oparciu o vellum - praca z siatką

* w celu powiększenia obrazków klikaj na miniaturki

Prezentacja przedstawia jak wykonać szybką, prostą kartkę pergaminową przy wykorzystaniu vellum, czyli kalki pergaminowej z nadrukowanym motywem.
Motyw zawiera białe obszary ozdobne wyznaczone do wytłoczenia /stąd nazwa "vellum ornamentowe", "vellum z ornamentem"/. Kartkę ozdabia także pergaminowa koronka.

* * *

1/Materiały, narzędzia, przybory i media:
- arkusz pergaminowego vellum,
- 1-igłówka, kulka 1,2 mm, nożyczki do pergaminu
- podkładka, siatka drobna prosta
- biały pisak matowy lub biała kredka - opcjonalnie /przy dokładnym, równym tłoczeniu białych ornamentów, nie są bezwzględnie konieczne/

A B

Przymocuj vellum prawą stroną - motywem - do siatki, taśmą papierową. Połóż siatkę na podkładce. Przy pomocy narzędzia kulkowego, wytłaczaj kuleczki dookoła motywu - utworzą brzeg ramki /fot. A/. Zdjęcie B przedstawia wykonaną 'ramkę' w całości. Lewa strona pracy / L /.

Kolejny etap, to ciąg dalszy pracy nad ramką wg obranego pomysłu oraz szablonu. W omawianym przykładzie jest to prosta ramka oparta na kuleczkach wytłaczanych kulką na siateczce. Lewa strona pracy.

A B

Odwróć pracę na podkładce, tak aby siatka była na wierzchu a kalka pod spodem. Wytłoczone kuleczki są wyraźnie widoczne przez oczka siatki. Narzędziem 1-igłowym wykonaj dziurki w miejscach wyznaczonych szablonem koronki /fot. A/. Ważne jest, aby narzędzie dziurkujące trzymać pod kątem prostym do pracy. Kiedy masz ukończony etap dziurkowania koronki ramki, odklej kalkę od siatki. Odwróć pracę na prawą stronę, obejrzyj efekt swojej pracy /fot. B/.

A B

Połóż kalkę na podkładce lewą stroną do góry /fot. A/. Narzędziem kulkowym wykonaj dokładne, równe tłoczenie ornamentów ozdabiających motyw, wyróżnionych na biało na vellum /fot. B/. Nie tłocz  zbyt mocno lecz delikatnie, z wyczuciem nacisku na kalkę. Dla uzyskania pożądanego efektu, czynność możesz powtórzyć jeszcze dwu lub trzy-krotnie. Podkładka do tego celu powinna być sprężysta i niezbyt miękka.

Po wykonaniu wyżej opisanych czynności, odwróć kalkę na prawą stronę i obejrzyj efekt swojej pracy. Jeśli tłoczenia są wyraźnie białe, etap związany z tłoczeniem jest zakończony. Jeśli nie, biel ornamentów możesz wzmocnić białą kredką lub białym matowym pisakiem.

Kolejna czynność to wycięcie pracy. Połóż pracę na podkładce przeznaczonej do dziurkowania i wycinania, prawą stroną do góry. Przecinaj po dwie sąsiadujące ze sobą dziurki.
Wyciętą pracę przyklej do kartonika. Połóż gotową pracę na czystej podkładce do wytłaczania prawą stroną do podkładki. Na wierzch połóż drugą podkładkę i grubą księgę. Pozostaw na kilka godzin.


 

Opracowanie tutorialu - Katarzyna Gargas
Pergaminart®

 

 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę