Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

KALKA PERGAMINOWA

* * *

Kalka pergaminowa /techniczna/ to współcześnie wykorzystywany materiał do tworzenia w technice pergaminowej. To z niej powstają wyjątkowo eleganckie prace, od których nie nie można oderwać wzroku. Ręcznie wykonane koronki i ażurki zdobią pergaminowe kartki okolicznościowe, a także innego rodzaju prace, np. obrazki, ramki, zakładki, abażurki i lampiony, kapelusze, pudełeczka i puzderka, ...... itd. Pergaminki mogą być tak niezwykłe, że oglądający je po raz pierwszy odbiorcy, nie wierzą, że powstają z kalki, a misterne koronki zostały 'wydziergane' ręką ludzką.

Aby pergaminowe prace uzyskały odpowiedni wygląd oraz jakość, ważna jest gramatura /grubość/ kalki. Minimum i jednocześnie podstawa to 150g. Można także korzystać z kalki o wyższej gramaturze - 160g, 200-210g, czasem 280g. Im grubsza kalka tym mniejsza jej przezroczystość. Na grubszej kalce łatwiej wycina się ażurki lecz trudniej cieniuje i tłoczy. Grubsza kalka jest idealna do prac przestrzennych, można ją także używać również do wykonywania kartek, zakładek, obrazków, ... itp. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju pracy oraz umiejętności.

Powyższy przykład pokazuje ażurową ramkę wykonaną na kalce 200g i 160g. Gęstość kalki pergaminowej 200g jest wyższa niż 160g, stąd wizualnie kalka o wyższej gramaturze wydaje się bielsza. Kalka 200g jest jednak trudniejsza w obróbce, stąd do pracy przy pergaminkach preferowana jest kalka o gramaturze 150-160g. Zasadniczy dobór jest uwarunkowany koncepcją pracy oraz preferencjami twórcy. Kalka pergaminowa 200g pięknie się prezentuje w pracach przestrzennych, np. abażurki, lampiony, pudełka, buciki, itp.

 

Do tworzenia pergaminków - szczególnie tych przestrzennych - może być wykorzystana także kalka kolorowa.

Pergaminowe vellum /papier transparentny/ to także kalka z nadrukowanym wzorem na całej powierzchni arkusza, często o nieco niższej gramaturze, np. 110-115g. Może być wykorzystana w pracy pergaminowej jako zestawienie /połączenie/ z czystą kalką ręcznie zdobioną koronką, ażurkiem czy też malowanym motywem.

Pergaminowe vellum z nadrukowanym na kalkę /najlepiej o właściwej gramaturze/ motywem, to sposób na 'szybszą' lecz także ciekawą i piękną pracę pergaminową. Szczególnie jeśli motyw zostanie otoczony ręcznie wykonaną koronkową ramką, znajdzie się też miejsce dla eleganckiego  napisu wykonanego złotym lub srebrnym tuszem, a sam nadruk pozyska efekt plastyczności przez  miejscowe podcieniowania.

Pergaminowe vellum ornamentowe oprócz nadrukowanego motywu, zawiera białe ozdobne ornamenty. Wystarczy je wytłoczyć, dodać  koronkę brzegową i  w ten sposób otrzymujemy bardzo efektowną i ciekawą pracę pergaminową.

 

Opracowanie tutorialu - Katarzyna Gargas
Pergaminart® 

Kalka pergaminowa w Pergaminowym Sklepiku -

Zapisz

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę