Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

O TECHNICE PERGAMINOWEJ

TECHNIKA PERGAMINOWA

odrobina historii i rozwój w Polsce

Wiele rzeczy zostaje zrodzonych z potrzeby. Kiedy w czasach starożytnych, w wyniku wojen, wstrzymano dostawy surowych składników potrzebnych do produkcji papirusu, konieczne stało się znalezienie wyjścia alternatywnego.

W tureckim mieście Bergama (po łacinie - Pergamum) odkryto, że specjalnie spreparowane skóry świni i antylopy, są dobrym rozwiązaniem wobec niedostatku papirusu. Ten nowy materiał został nazwany particaminum i  stąd wywodzi się słowo pergamin.
W XIV i XV wieku w Europie, pergamin był stopniowo zastępowany przez papier, a produkcja papieru stawała się coraz bardziej powszechna.
Pergamin był nadal używany do malowania małych, świętych obrazków, a sztuka 'koronkowego zdobienia' pergaminu pochodzi z Afryki Południowej.
Współczesny papier pergaminowy nie jest wytwarzany ze skóry, jego produkcja jest oparta na drewnie, jak inne rodzaje papieru. Jest specjalnie impregnowany w celu uzyskania pięknej faktury i eleganckiego wyglądu. Jest wyjątkowy - nieodporny na wodę i jednocześnie mocny, aby mógł być zdobiony finezyjnym tłoczeniem i ręcznie wycinaną koronką i ażurkami.
Z pergaminu wykonuje się kartki okolicznościowe, obrazy i obrazki, ozdobne ramki do zdjęć i obrazków, lampioniki i abażurki, pudełeczka, puzderka i torebeczki, cudne wachlarze, zakładki, buciki .... wszystko zależy od wyobraźni i umiejętności artysty.

Wiele pięknych i ciekawych prac pergaminowych można zobaczyć w galeriach serwisu Pergaminart®

Technika pergaminowa jest bardzo popularna na świecie: w Europie /Holandia, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Hiszpania, Włochy/, w Chinach, Indonezji, Australii, w Afryce Południowej, USA i krajach Ameryki Pd.
Bardzo znane są firmy propagujące tę piękną technikę na świecie Pergamano® oraz Parchment Craft Australia ® (PCA).

Technika pergaminowa przeżywa swój renesans również w Polsce. W październiku 2005 roku została 'odkryta' na nowo dzięki Internetowi. Na początku budziła podziw oglądających, ale praktykujących miłośników była garstka.
Od kwietnia 2006 roku polska technika pergaminowa twórczo rozwijała się na dedykowanym tej sztuce niekomercyjnym serwisie - pergamano.pl i zyskała w Polsce szeroki krąg miłośników.
Przez długi czas w Polsce technika pergaminowa była powszechnie, lecz mylnie utożsamiana z nazwą 'pergamano'. Nazwa 'Pergamano' nie jest nazwą techniki zdobienia pergaminu, w ogólnym znaczeniu odnoszącym się bezpośrednio do tej techniki rękodzielniczej. 'Pergamano' jest nazwą holenderskiej firmy Pergamano
® i jest opatrzona znakiem towarowym.
W październiku 2009 roku niekomercyjny
serwis pergamano.pl zmienił nazwę na Pergaminart.pl i jest reprezentantem w sieci Internet firmy Pergaminart®.

Pergaminart posiada znak towarowy - czytaj więcej w dziale PRAWA AUTORSKIE

 

Terminologia -
technika pergaminowa - po polsku
parchment, parchment craft - po angielsku
pergamentkunst - po niemiecku

пергамент техники - po rosyjsku

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę