PERGAMINOWY START
czyli to, co na początek przygody z techniką pergaminową niezbędne i konieczne
* * *
Pergamin, współczesna kalka techniczna to materiał podstawowy. Ważna jest gramatura kalki - min 150g. Cecha ta ma przełożenie na wygląd prac pergaminowych, szczególnie dla ażurków i koronek pergamiinowych. Więcej o kalce pegaminowej w tutorialu Kalka - materiał podstawowy.
* * *
Podkładka do tłoczenia, cieniowania i dziurkowania. Powinna być sprężysta, niezbyt miękka, tak aby pergamin nie zginał się nadmiernie pod naciskiem dłutek, a igły nie tworzyły pęknięć podczas dziurkowania. Jeśli podkładka ma grubość min 1 cm, jedną stronę podkładki można przeznaczyć do cieniowania, drugą do dziurkowania.
* * *
Narzędzia igłowe służą do dziurkowania /perforacji/ kalki pergaminowej, w celu wykonania np. koronkowego brzegu lub wyjątkowego ażurku.
* * *
Narzędzia kulkowe /dłutka kulkowe / to narzędzia tłoczące. Mniejsze kulki służą do zaznaczania konturów i stylizacji, większe do tłoczenia oraz do wypracowywania większych obszarów wzoru.
* * *
Do cieniowania można użyć cieniowaczy lub większych kulek.
* * *
Zaznaczanie konturów to sprawa preferencji indywidualnych. Można zaznaczyć je delikatnie po prostu dłutkiem z najmniejszą kulką /rysikiem/, biała kredką a potem wytłoczyć dłutkiem lub białym pisakiem czy piórkiem i tuszem.
* * *
Dobre nożyczki to połowa sukcesu.
* * *
Na pewno się przydadzą - gumka, klej, wosk pergaminowy /ułatwia pracę z narzędziami, ma także wpływ na utrzymanie narzędzi w dobrym stanie , a tym samym na dłuższe ich użytkowanie/.
* * *
Nie są bezwzględnie konieczne lecz bardzo przydatne i mają wpływ na wygląd pracy pergaminowej - siatka /umożliwia wykonanie każdej, nawet najbardziej wymyślnej koronki i ażurku/, narzędzie 2-igłowe /odstępy między dziurkami np. na brzegu pracy, zawsze będą równe/.
* * *
Potrzebny będzie także szablon z wzorkiem do wykonania
* * *
Opracowanie tutorialu - Katarzyna Gargas
Pergaminart®