Pergaminowy Sklepik

 
 zobacz sposób
wykonania zakładki

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

PERGAMINOWY START

czyli to, co na początek przygody z techniką pergaminową niezbędne i konieczne

* * *

Pergamin, współczesna kalka techniczna to materiał podstawowy. Ważna jest gramatura kalki - min 150g. Cecha ta ma przełożenie na wygląd prac pergaminowych, szczególnie dla ażurków i koronek pergamiinowych. Więcej o kalce pegaminowej w tutorialu  Kalka - materiał podstawowy.

* * *

Podkładka do tłoczenia, cieniowania i dziurkowania. Powinna być sprężysta, niezbyt miękka, tak aby pergamin nie zginał się nadmiernie pod naciskiem dłutek, a igły nie tworzyły pęknięć podczas dziurkowania. Jeśli podkładka ma grubość min 1 cm, jedną stronę podkładki można przeznaczyć do cieniowania, drugą do dziurkowania.

* * *

Narzędzia igłowe służą do dziurkowania /perforacji/ kalki pergaminowej, w celu wykonania np. koronkowego brzegu lub wyjątkowego ażurku.

* * *

Narzędzia kulkowe /dłutka kulkowe / to narzędzia tłoczące. Mniejsze kulki służą do zaznaczania konturów i stylizacji, większe do tłoczenia oraz do wypracowywania większych obszarów wzoru.

* * *

Do cieniowania można użyć cieniowaczy lub większych kulek.

* * *

Zaznaczanie konturów to sprawa preferencji indywidualnych. Można zaznaczyć je delikatnie po prostu dłutkiem z najmniejszą kulką /rysikiem/, biała kredką a potem wytłoczyć dłutkiem lub białym pisakiem czy piórkiem i tuszem.

* * *

Dobre nożyczki to połowa sukcesu.

* * *

Na pewno się przydadzą - gumka, klej, wosk pergaminowy /ułatwia pracę z narzędziami, ma także wpływ na utrzymanie narzędzi w dobrym stanie , a tym samym na dłuższe ich użytkowanie/.

* * *

Nie są bezwzględnie konieczne lecz bardzo przydatne i mają wpływ na wygląd pracy pergaminowej - siatka /umożliwia wykonanie każdej, nawet najbardziej wymyślnej koronki i ażurku/,  narzędzie 2-igłowe /odstępy między dziurkami np. na brzegu pracy, zawsze będą równe/.

* * *
Potrzebny będzie także szablon z wzorkiem do wykonania

 * * *

Opracowanie tutorialu - Katarzyna Gargas
Pergaminart®

 

Myśli z sensem

"Tylko marzenia w życiu nic nie kosztują, dlatego warto je mieć
i chronić niczym najcenniejszy
amulet ...."
/Laven Rose/

Scrapkowe inspiracje

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bannerki na stronę